Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shiki


Sidonix
post Aug 31 2010, 06:00 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Shiki se vrea o transpunere moderna a deja overused vampire theme si cred ca in mare parte a reusit prin modul in care se descrie atmosfera si lumea in care se relateaza povestea. Referitor la personaje nu m-a impresionat nimic pina acum, poate doar artworkul lui Megumi ... in rest storyul te tine conectat si probabil e ceea ce conteaza in final, insa vom vedea cum evoluaza lucrurile spre final...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 7 2010, 09:35 PM
Post #2


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Asa de putina lumea interesata de seria asta? Why?!! *cry*

(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/Shiki.jpg)
Titlu altenativ: Corpse Demon
Nr de episoade: 22 [11 aparute pana acum]
Gen: horror, tragedy, seinen

Descriere:
Actiunea are loc in Sotobamura, un sat destul de micut din Japonia. Morti ciudate incep sa apara din momentul in care o noua familie se muta intr-un castel pe un deal din sat. Pentru inceput totul este asociat unei epidemii. Boala se manifesta ca o simpla anemie, dar medicamentele obisnuite nu functioneaza in acest caz. Totul devine si mai confuz in momentul in care Yuki, un baiat din sat se simte bantuit de una dintre fetele care au murit din cauza acestei epidemii. Si mai ciudat e momentul in care aceasta chiar ii face o vizita. Care e adevaratul motiv in spatele acestor morti?
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_Shiki6.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_Shiki5.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_Shiki4.jpg)
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_Shiki3.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_Shiki2.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_Shiki1.jpg)
Desi povestea se misca mai incet la inceput, este frumos prezentata, gradat, iar greierii si atmosfera din anime imi aduc aminte de Higurashi no naku Koroni. Dar am impresia ca povestea aceasta ne va da niste raspunsuri mai rapid decat in Higurashi. Daca va plac povestile de acest gen s-ar putea sa va atraga si acest anime destul de mult. Grafica e originala, ochii celor doua fete din castel sunt infricosatori, ma mir ca nimeni nu le-a considerat ciudate pana acum, par ca si cum ar avea niste gauri in loc de pupile >.<. Desi stiu ca acei ochii au o semnificatie importanta.
Finalul episodului 11 m-a lasat masca. Urasc spoilerele, iar acela e plin de asa ceva. Inteleg ca au vrut sa ne dea o idee despre ce o sa urmeze dupa 3 saptamani de asteptare, dar totusi >.<.
Eh, sper sa nu fiu complet dezamagita cand o sa urmaresc episodul 12.

@ Sid: legat de grafica lui Megumi, totally agree! :D

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Nov 6 2010, 08:10 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Shiki se poate descrie intr-un singur cuvant : genial. Tema vampirilor nu mai e cea uzuala, prezinta o latura neobisnuita. Am reusit sa ajung azi cu episoadele la zi, iar episodul 14 m-a facut extrem de curioasa. Daca la inceput actiunea era putin ambigua si misterioasa, acum devine si mai obscura. Grafica e foarte interesanta, placuta, nu e deranjanta, imi place stilul ochilor, parul ciudat, aspectul lui Megumi care e super sexy, coloana sonora care se sincronizeaza perfect, openingurile&endingurile perfecte.. Imi place cum sunt introduse noile personaje, cum sunt determinate zilele, relatiile dintre personaje etc. Totul e perfect. Sunt curioasa cu ce final ne va surprinde, pana acum ma simt putin ciudat sa vad ca Natsuno a murit si nu a mai aratat nimic, iar sfarsitul episodului 14 a fost foarte creepy. Ma enerveaza ca nu are niciun preview la sfarsitul episoadelor.. Ce mai pot sa spun? Sunt surprinsa sa vad atat de putine opinii. Oameni buni, uitati-va ca merita ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Nov 8 2010, 10:08 AM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Citit manga, care inca nu-i terminata si vazut vreo 5 ep din anime. Ma intreb ce o sa faca cand o sa ajunga manga din urma...
O poveste plina de atmosfera si personalitate, lipsita de cliseele atat d intalnite prin animeuri. Un adevarat regal pt cei satuli de acelasi retete si care vor ceva nou si inedit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Nov 27 2010, 12:25 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Wow, episodul 17 chiar m-a uimit. Sunt din ce in ce mai curioasa cum ne va surprinde finalul. Pare a fi tot mai intensa actiunea, dar nu prea pot sa-mi imaginez un final. Sper ca dupa atatea episoade bune nu ne vor dezamagi..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 2 2010, 01:17 PM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



A doua parte a cestui anime incepe sa ma lase rece. In fiecare episod vedem cum Shiki cuceresc tot mai mult din sat iar oamenii se chinuiesc degeaba sa faca ceva. Sincer, pana acum nici una din actiunile celor care stiu de shiki nu au ajutat cu nimic. Cred ca in cele din urma vor fi ceva de genul shiki rai versus shiki buni [aka care nu vor sa omoare] care se vor sinucide la final. Iar daca asta e sfarsitul chiar nu-mi convine ideea ca l-am ghicit.
Ei bine, inca 5 episoade ramase, iar ultimul ar trebui sa apara chiar pe 31 decembrie. Oare traduc subberii de revelion XD?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 2 2010, 11:02 PM
Post #7


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(Tessa @ Dec 2 2010, 01:17 PM)
In fiecare episod vedem cum Shiki cuceresc tot mai mult din sat iar oamenii se chinuiesc degeaba sa faca ceva. Sincer, pana acum nici una din actiunile celor care stiu de shiki nu au ajutat cu nimic.
*



SPOILER AHEAD

It's about time, asta e tot ce se poate spune despre ep 18. E o situatie destul de ciudata, chiar daca au aflat oamenii despre shiki, deja o buna parte din ei au membrii ai familiei/prieteni/cunoscuti in cealalta tabara, nu va mai functiona ideea ori mor toti shiki ori toti oamenii. Sunt curios cum vor fi abordate urmatoarele episoade.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Dec 3 2010, 10:44 AM
Post #8


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Acum am vizionat al 18-le episod...credeam ca genul "vampires" nu are nimic de oferit nou,e intradevar superb. Sper ca si finalul sa fie pe masura :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 5 2010, 11:33 AM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Episodul 18 a fost cu adevarat bun. Cum a reusit doctorul sa o pacaleasca pe Chizuru XD . Si eu sunt curioasa legat de cum ni se vor prezenta celelalte episoade :D .
Incepe din nou sa-mi placa Shiki. ^_^
Iar Natsuno e genial!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 7 2010, 08:18 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... eu am avut un down spiral in ce priveste seria pentru ca mureau satenii dom'le ca gainile si pierdusem numarul la cati mai sunt si ametisem de la zecile de nume fluturate pina acum cand in sfarsit s-au trezit si va fi rascoala ca la 1907 contra vampiristilor :lol: ... prea si-o luase in cap baietii :lol: acum serios vorbind au exagerat putin cu numarul satenilor devenind putin plictisitor mai ales ca au devoalat prea mult din mistery si a devenit banal faptul ca se plimbau aia prin sat parca erau la mama lor acasa in castel.. ma rog... nu zic inca hop pina nu sar gardul vedem 19 si restul cum vor urma ->
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 7 2010, 10:12 PM
Post #11


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Si pe mine a cam inceput sa ma plictiseasca cand nu vedeam altceva decat alti sateni morti si cum Shiki castiga tot mai mult teren. Si eu pierdusem numaratoarea dupa un timp: si la sateni si la shiki. Si ca nimanui nu ii se aprea ciudat ca aveau "muncitorii" de noapte <.<.
Well, sper ca restul episoadelor sa se ridice la nivelul asteptarilor :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 31 2010, 10:32 AM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



SPOILERS AHEAD!

In sfarsit vad mult asteptatul final si raman cu cateva nelamuriri:
1. De ce Ozaki nu a fost transformat in shiki? Doar a fost muscat de Chizuru?
2. Fratii Tanaka nu au fost transformati in Shiki? Din cate imi amintesc eu au fost muscati.

Moartea lui Megumi mi s-a parut sadica, de-a be-a am putut sa ma uit. Dar pana la urma, dupa atatea intamplari, cine se credea ea sa comenteze?
Am fost sigura ca Sunako va fi salvata de Seishin (cred ca el e un jirou, nu?) si m-a cam deranjat. Dar daca si-a acceptat si ea moartea nu mai comentez nimic.
Natsuno, ca si la inceput, a fost un tip destept si ma bucur pentru alegerea sa.
Totusi, spre final l-a aratat pe Kirishiki intreptandu-se spre foc, are vreo semnificatie sau pur si simplu e satul de viata si el?

Per ansamblu seria e geniala, mie cel putin mi-a facut mare placere sa o urmaresc si abea astept episoadele speciale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 3 2011, 10:12 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



L-am terminat si eu :) . Mi-a palcut suficient de mult incat sa-i dau un 10. Si a fost singurul anime cu final decent din acest sezon [el si Zakuro].
QUOTE
1. De ce Ozaki nu a fost transformat in shiki? Doar a fost muscat de Chizuru?

Pentru ca nu a murit. Devii Shiki doar dupa ce mori, altfel te recuperezi. daca iti amintesti bine el de aceea isi facea acele transfuzii de sange ca sa supravietuiasca mai mult timp.
QUOTE
2. Fratii Tanaka nu au fost transformati in Shiki? Din cate imi amintesc eu au fost muscati.

Nu au fost muscati niciodata. Natsuno i-a salvat pe amandoi.
Kirishiki a murit si mi s-ar fi parut normal ca si Sunako sa moara daca tot si-a acceptat moartea...
Imi pare rau de Natsuno, dar stiam ca asa intentiona sa faca, desi avem inca sperante ca se va intampla ceva si nu va fi nevoie.
Nu doar moartea lui Megumi, ci toate au fost sadice. Si cea mai sadica parte mi s-a parut efectiv cea in care femeile mancau si radeau linistite in timp ce aruncau corpuri. Ultimele episoade te fac sa te intrebi cine erau adevaratii monstrii de fapt.
Si in final...satul a murit, exact asa cum si-a dorit Megumi...

Oricum, o serie pe care o recomand, cel putin pentru diversitate daca nu va atrage tema sau subiectul :) .

O sa fie episoade speciale? @.@ Cand? [se vede ca nu am mai avut timp sa stau pe net sa ma informez XD]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 3 2011, 10:24 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Aham, da, am mai studiat ceva forumuri si in final am inteles. Serios, n-o sa mai urmaresc seriile bune cat timp sunt ongoing. Si intr-adevar, partea in care femeile mancau pe langa toate corpurile a fost gretoasa... Erau asa pline de viata si optimiste.. Dar oricum, un astfel de eveniment presupun ca te deregleaza pe viata.
Da, vor fi 2. Nu mai stiu de cand. Parca din aprilie sau mai. Si eu am fost uimita sa aflu, mai multe detalii pe MAL.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 3 2011, 10:42 PM
Post #15


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am ramas si eu cu o nelamurire: cine era tipa care urca cu tatal lui Natsuno in autobuz?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 4 2011, 09:46 AM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Terminat d vazut aseara.

Genial.

Doar o data la cativa ani ies animeuri atat d bune.
Shiki nu este un anime despre vampiri, ci tot plotul cu ei este de fapt un mijloc d a face o citica deosebit d dura la adresa discriminarii, indolentei si rautatii oamenilor. Este o oglinda f fidela a ceea ce suntem cu adevarat si reflecta cum ne purtam cand spiritul d turma pune stapanire pe noi.
O chestie care mi-a placut la nebunie e cat d bine sunt conturate personajele. In situatii similare, fiecare reactioneaza altfel, nu ca in majoritatea animeurilor unde toti fac acelasi lucru, d zici ca-s robotei.
Nu-i un anime pt copii, nici macar pt adolescenti, pt ca ei n-o sa poata vedea mai departe de aparenta faptului ca "nu se intampla nimic". E nevoie de o anumita matruritate ca sa poti gusta Shiki la adevarata valoare.

Tessa - tipa din final era una de prin sat care prin ultimile ep isi ascundea mama devenita shiki ca sa n-o casapaeasca satenii. Adica nimeni f important. Oricum, dupa cum ai obs probabil, nici macar pers principale nu sunt atat d importante, in sensul ca toate sunt tratate cat mai egal cu putinta. Toate sunt fiinte, oameni sau shiki, toate sunt egale in fata mortii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 4 2011, 10:09 PM
Post #17


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Multumesc pentru lamurire Kaeru. :)
Si, da, sunt complet de acord cu postul tau. Imi pare rau ca asa de putini l-au incercat. :( Merita mai multa atentie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Jan 5 2011, 07:34 AM
Post #18


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Simplu: Epic Ending! :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jan 5 2011, 12:14 PM
Post #19


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Vad ca v-a dat pe spate pe multi anime-ul, eu pot spune insa ca sunt dezamagit, nu este nici pe departe o serie slaba, dar ma asteptam la mai mult. Prima data cad oamenii ca mustele apoi shiki, daca asta ar fi fost doar prologul povestii ar fi fost una dintre cele mai bune introduceri care le-am vazut, dar ca poveste de sine statatoare nu face decat sa iti atraga atentia, sa te faca sa astepti un moment culminant si in loc sa ti-l ofere iti da un final obvious cu o rezolutie ce se invarte in jurul cozii.
Ce nu am inteles este de ce o omoara Seishiro pe Yoshie?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 6 2011, 06:10 PM
Post #20


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Ce nu am inteles este de ce o omoara Seishiro pe Yoshie?

Pentru ca fusese muscat de Natsuno care il controla acum. Tot el il impusca si pe Tatsumi ceva mai tarziu, dar nu are acelasi efect ca si in cazul lui Yoshie care moare imediat :P .

Mie sincer mi s-a parut originala realizarea si prezentarea si chiar mi-a placut foarte mult, acum, ce sa spun, depinde de gusturi :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:38 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |